W piątek 17 listopada w szkole odbyła się debata oksfordzka, w której udział wzięli uczestnicy projektu "Zero waste" oraz zaproszeni goście. Uczniowie podzieleni na dwie drużyny musieli przedstawić argumenty za i przeciw tezie: "Dzięki działaniom zero waste możemy uratować Ziemię." Wymianie zdań przyglądało się jury w składzie:
- pani Justyna Walczak - zastępca skarbnika Śmigla,
- pan Eugeniusz Karpiński - przewodniczący Komunalnego Zarządu Gmin Regionu Leszczyńskiego,
- pan Robert Plewka - dyrektor Szkoły Podstawowej w Śmiglu.
Debacie przysłuchiwała się również trenerka CREO z Poznania, pani Wiktoria Woźniak - Konieczka.
Werdyktem komisji 2:1 wygrała opozycja. Wynik był zaskoczeniem, bowiem opozycja miała niebywale trudne zadanie.
Na zakończenie debaty wręczono dyplomy uczniom, którzy wzięli udział w inicjatywie "Szkolny Budżet ZERO WASTE" - konkursie na wykorzystanie zasady zero waste w praktyce szkolnej.
Debata była częścią projektu edukacyjnego "WłączaMY ZERO WASTE", który realizowany jest na terenie szkoły. Promuje on ekologiczny styl życia i zachęca do ograniczania ilości odpadów.
Galeria Debata "Zero waste"
W czwartek, 16 listopada, w naszej szkole gościliśmy Pana Piotra Dziełakowskiego - ornitologa i miłośnika przyrody, zajmującego się badaniem żurawi i pasjonata filmów przyrodniczych. Uczniowie klas szóstych wysłuchali ciekawej prelekcji, poznając wiele ciekawostek dotyczących zwierząt żyjących w naszym sąsiedztwie. Prelegent zwrócił też uwagę, jak niebezpieczna, nie tylko dla środowiska, ale też dla człowieka, jest powszechna chemizacja rolnictwa. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach spotkań z Ligą Ochrony Przyrody. (AM)
W piątek 17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas 4-8 mogli sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia i licznie walczyli o "Certyfikat Mistrza". Szkolny patrol uczniowski sprawdzał również tę ważną umiejętność wśród nauczycieli. Do akcji na lekcjach włączli się również uczniowie klas III.
Fotogaleria: Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023
Dzisiaj ważne wydarzenie w naszej szkole - głosowanie na oddolne inicjatywy uczniów w ramach działania „Szkolny Budżet ZERO WASTE”. Do komisji konkursowej wpłynęło osiem wniosków. Każdy inny, każdy wartościowy, pomysłowy i w myśl zasady ZERO WASTE. W głosowaniu wzięło udział 733 uczniów.
W naszej szkole trwa akcja promocyjna uczniowskich projektów, które biorą udział w konkursie na dofinansowanie w kwocie 1000 zł na jego realizację. Do komisji wpłynęło 8 wniosków. Głosowanie odbędzie się 8 listopada.
Projekt pt. "WłączaMY ZERO WASTE" jest realizowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO (Lider), Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Norsensus Mediaforum (Norwegia), Društvo Ekologia Brez Meja (Słowenia).
Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
W październiku w naszej szkole odbyła się zbiórka kasztanów. Klasy rywalizowały między sobą w konkursie na zebranie największej ilości. Najwięcej kasztanów dostarczyły klasy (zdobywając tym samym nagrody-niespodzianki): 5c; 2b; 2d. Zebrane w ten sposób środki zostały przekazane m.in. na zakup nagród i nowych insygniów pocztu sztandarowego.
Szczegółowe wyniki zbiórki poniżej.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kościanie zaprosił uczniów klas I-III do udziału w konkursie plastycznym „Mój zębowy niezbędnik” w ramach projektu edukacyjnego „Mam zdrowe zęby!”. Praca konkursowa miała wywołać pozytywne skojarzenia, gdzie estetyka, kolorowy wygląd przyborów do mycia zębów przełoży się na budowanie zdrowych nawyków dbania o higienę jamy ustnej i zębów.
Zwycięzcy etapu szkolnego: Igor Jągowski klasa I b, Krystian Klecha klasa II a, Rozalia Koźlik klasa II e.
Gratulujemy i trzymamy kciuki na wyższym szczeblu! (IW)