Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Zrób porządek w szafie". Od 10 października do 15 listopada przed wejściem do szatni szkolnej będzie postawiony kontener, do którego można oddać: odzież, tekstylia domowe (ręczniki, zasłony, firany, obrusy itp) oraz obuwie (wymienione rzeczy należy spakować w worek).
Ważne, by odzież była spakowana oddzielnie od obuwia i tekstyliów. Oddana odzież nie może być wilgotna.
Do pojemnika można oddawać tylko wskazane rzeczy. Nie będą odbierane dywany, wózki, nosidełka dziecięce, akcesoria sportowe (np. namioty, buty narciarskie itp.) pierzyny, ścinki materiałów.
Jeśli uda nam się zebrać dużą ilość ww. rzeczy, być może szkoła zostanie obdarowana sprzętem sportowym.
Zachęcamy do włączenia się w akcję!

plakat czyszczenie szafy 1

Czytaj więcej...

Poczet sztandarowy naszej szkoły zajął II miejsce w Powiatowym Konkursie Ceremoniału Sztandarowego "Na baczność, czy na spocznij?". W konkursie organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kościanie udział wzięło łącznie 18 szkół, w tym 14 szkół podstawowych. Julia Matecka, Maja Matecka i Tadeusz Zimniak musieli wykazać się wiedzą praktyczną i teoretyczną z zakresu m.in. ceremoniału i sybolów narodowych.
Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły 🏆👏

konkurs poczet

📷 IW

W sobotę 30 września br. firma Werner Kenkel z Krzycka Wielkiego zaprosiła rodziców z dziećmi na spotkanie pełne wrażeń. Była to okazja do spędzenia wolnego czasu w aranżacji Dzikiego Zachodu (przygotowanego przez firmę) oraz wysłuchania licznych prelegentów, którzy zabrali dzieci do świata bajek. Wśród zaproszonych gości znalazła się pani Magdalena Habernik – Tomowiak (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej), która miała przyjemność przeczytania dzieciom bajki „Kowboj Kuba i wstrętny Franek” oraz zorganizowania dla nich animacji.
Była to okazja do wdrożenia „Szkolnego Projektu Edukacyjnego. Cudowne i pożyteczne – zaczarowany świat bajek” w porozumieniu ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Krzycku Wielkim. W/w przedsięwzięcie realizowane było we współpracy z firmą Werner Kenkel, Miejską Biblioteką Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz Komendą Miejskiej Policji w Lesznie.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją wydarzenia - kliknij tutaj.

Magdalena Habernik-Tomowiak
Izabela Wajske

5 października na stadionie Olimpii w Poznaniu odbył się finał wojwewódzki sztafet, w którym ekipy ze Śmigla zajęły 9 i 10 miejsce. Naszą szkołę reprezentowali Amelia Borowska, Zuzanna Białek, Marta Samoląg, Natasza Czajka, Julia Łęczyńska, Kaja Ciesielska, Wiktor Bojek, Adam Lorenz. Gratulujemy!
Fot. RP

sztafeta final

"Zadbajmy o naszą planetę" to kolejna inicjatywa w ramach projektu "ZERO WASTE", który realizowany jest na terenie naszej szkoły. Tym razem do udziału w akcji zaproszeni zostali uczniowie klas 4-8. W zmaganiach wzięło udział dziewięć drużyn, których zdaniem było odnaleźć 5 punktów i rozwiązać zadania z zakresu ekologii. Najwyższą liczbę punktów i najkrótszy czas uzyskały drużyny z klas: IVc, Vb, VIa. Gratulujemy!
Fot. IS

 zero waste 48 1 zero waste 48 2


Projekt pt. "WłączaMY ZERO WASTE" jest realizowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO (Lider), Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Norsensus Mediaforum (Norwegia), Društvo Ekologia Brez Meja (Słowenia)
Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

 

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „WłączaMY ZERO WASTE!” realizowanego przez Stowarzyszenie CREO i Stowarzyszenie Metropolia Poznań. W ramach projektu grupa młodzieży uczestniczy w cyklu warsztatów obywatelskich, a następnie jest odpowiedzialna za realizację akcji wolontariackich o charakterze społecznym i obywatelskim w tematyce ekologicznej.
W ciągu najbliższych tygodni w naszej szkole zostanie także zorganizowany tzw. "Szkolny budżet ZERO WASTE (SBZW)." Poprzez portal www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko wszyscy uczniowie i nauczyciele będą mogli elektronicznie zgłaszać swoje propozycje miniprojektów o wartości do 1000 zł. Może to być sprzęt lub wyposażenie ważne z punktu widzenia potrzeb społeczności szkolnej i mające wymiar ekologiczny oraz zgodne z ideą ZERO WASTE lub LESS WASTE np. stworzenie miejsca do wymiany książek (bookcrossing) lub materiałów edukacyjnych, zakup materiałów wielokrotnego użytku w miejsce jednorazowych, zakup koszy do segregacji odpadów, zagospodarowanie deszczówki czy kompostu, materiały do edukacji ekologicznej itp.
Po weryfikacji zgłoszonych pomysłów zorganizujemy w naszej szkole głosowanie, a zwycięski projekt zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku szkolnym.
Zgłaszanie wniosków (pomysłów) będzie możliwe online w terminie od 04.10.2023 do 18.10.2023.

Czytaj więcej...

6 października w hali sportowo-widowiskowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie odbędzie się Noc Zawodowców 2023, organizowana przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie, przy wsparciu i zaangażowaniu partnerów edukacyjnych, instytucjonalnych oraz biznesowych. Zachęcamy  uczniów klas 7 i 8 oraz ich Rodziców do udziału w tym wydarzeniu i zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych oraz lokalnych pracodawców.

Plakat KOŚCIAN

Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z klasy 3a upiekły ciasteczka dla swoich kolegów. 🥯🙂🙍 Wykorzystały w tym celu sprzęt i pracownię z programu Laboratoria Przyszłości. (IM)

pieczenie ciasteczek

#labolatoriaprzyszłości

W piątek 29.09 uczniowie edukacji wczesnoszkolnej obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jak wiele zalet ma głośne czytanie mogli przekonać się pierwszoklasiści. To dla nich koledzy z klas trzecich czytali książki. Starsi z zaangażowaniem czytali, a młodsi ze skupieniem słuchali. (IM)

dzień głośnego czytania 10   dzień głośnego czytania 07

Galeria: Dzień Głośnego Czytania

Uczniowie klas 8 stoją przed wyborem szkoły ponadpodstawowej, dlatego udali się do Cechu Rzemiosł Różnych w Śmiglu. Wizyta była szczególnie ważna dla osób, które planują kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia.

Fot. IS

klasa 8 cech