Jak wezwać pomoc w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu? Jak sprawdzić przytomność i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Tego dowiedzieli się uczniowie klasy I b w trakcie szkolenia, które mieli 7 kwietnia. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości rodziców jednego z uczniów, lekarzy – Państwa Joanny Bajer – Korzeniewskiej i Jędrzeja Korzeniewskiego. Dzieci dowiedziały się, jak wybierać numer alarmowy oraz rozmawiać z dyspozytorem. Teorii towarzyszyła również praktyka.
W poniedziałek 21 marca Szkoła Podstawowa w Śmiglu dzięki uprzejmości Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie była organizatorem zawodów rejonowych w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 6 szkół, które reprezentowały swoje powiaty. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy trzyzespołowe, z których pierwsze dwa awansowały do rozgrywek półfinałowych. W meczu o I miejsce w turnieju reprezentacja naszej szkoły wygrała ze Szkołą Podstawową nr 9 w Lesznie wynikiem 2-0, zapewniając sobie jednocześnie awans do finału wojewódzkiego, który zostanie rozegrany 7 kwietnia w Raszkowie.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Śmiglu: Agata Ambrowczyk, Weronika Targosz, Malwina Stachowiak, Nadia Olejnik, Wiktoria Tajchert, Oliwia Bossy, Anna Szymańska, Agata Berthold, Anna Strzelczyk, Natalia Szymanowska. Opiekun Ryszard Primel.
Z okazji "Zajączka" otrzymaliśmy "talon na wycieczkę". Była to wycieczka do Bukówca Górnego. Dlaczego tam? Właśnie dlatego, że mogliśmy tam usłyszeć klekoty, dudy, przyśpiewki ludowe. Nie tylko oglądaliśmy występy zespołu ludowego, ale mogliśmy również tańczyć, śpiewać, "lotać z klekotami" i wspólnie bawić się. Po hulankach i swawolach zwiedziliśmy Izbę Regionalną. Jakież dziwne sprzęty można tam zobaczyć! U sufitu pająki - ale piękne, kolorowe, zrobione ze słomek, żelazko z duszą, kałamarz, a nawet toaletę, która ma na drzwiach serduszko i jest poza domem. Oj działo się działo! Jak to dobrze, że Zajączek dał nam okazję poznać zwyczaje wielkanocne oraz życie dawnej wsi i to nie byle gdzie, ale w Bukówcu Górnym – wsi, w której tradycje są żywe.
Pod takim hasłem w dniach 22-26.02.2016r. w świetlicy szkolnej odbywał się konkurs plastyczno-techniczny dla uczniów klas I-VI. Styropianowe jaja różnej wielkości z każdą chwilą zmieniały się w dzieła sztuki. Mnóstwo ozdób uatrakcyjniło ich wygląd. Liczył się pomysł, a także technika oraz samodzielność wykonania pracy konkursowej. Na te walory zwracała uwagę komisja konkursowa w składzie: p. Izabela Wajske, p. Barbara Perz, p. Agata Jóźwiak, Aleksandra Domagała i Weronika Targosz uczennice kl. VIb – przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego.
W zakładce Rekrutacja 2016/2017 znajdują się dokumenty związane z rekrutacją do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej w nadchodzącym roku szkolnym.
KOMUNIKAT
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śmiglu informuje, że warunkiem utworzenia osobno klas pierwszych dla dzieci sześcioletnich i siedmioletnich jest odpowiednia ilość zgłoszeń dzieci sześcioletnich do klasy pierwszej.
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Śmiglu zwraca się z prośbą o wsparcie projektu „Biblioteka Marzeń”. Szczegóły w zakładce Rada Rodziców - Aktualności
Pod znakiem muzyki upłynął w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Już na pierwszej lekcji uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w koncercie poświęconym historii rocka. Podczas występu dzieci miały okazję posłuchać brzmienia gitary akustycznej i elektrycznej oraz poznać historię powstawania muzyki rockowej. Usłyszeli także kilka kultowych utworów rockandrollowych.
Następnie wszyscy uczniowie uczestniczyli w koncertach laureatów szkolnego Konkursu Piosenki. Po zakończonych występach ogłoszono wyniki przesłuchań, które miały miejsce na początku marca. Pani wicedyrektora Agata Kulus wręczyła pamiątkowe statuetki oraz dyplomy laureatom z klas I-III. Byli to: Agata Frąckowiak – I miejsce, Laura Olejnik – II miejsce, Wiktoria Stróżak – III miejsce oraz wyróżnienia – Klaudia Szłapka, Lena Domagała, Marta Szczepaniak. W kategorii klas IV-VI z rąk dyrektora szkoły pana Roberta Plewki nagrody otrzymali za I miejsce – Stanisław Świdziński, II miejsce – Nadia Olejnik, III miejsce – Adam Andrynowski i Monika Stachowiak oraz wyróżnienia – Michalina Kołacka i Weronika Targosz. Zdjecia w galerii: Pierwszy Dzień Wiosny - koncert laureatów Konkursu Piosenki
W czwartek, 17 marca odbyła się XXIII edycji Miedzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Z naszej szkoły w matematycznych zmaganiach wzięło udział 84 uczniów. W ciagu 75 minut uczniowie klas drugich musieli rozwiazać 21 zadań, uczniowie klas III i IV 24 zadania, a piąto- i szóstoklasićsi 30 zadań. Po zakończeniu konkursu każdy uczestnik otrzymał matematyczny upominek od organizatora.
Sześcioro uczniów klas V przystąpiło do konkursu ph. "Palić, nie palić - oto jest pytanie", który odbył się w czwartek 17 marca. Organizatorem konkursu, który skierowany jest do piątoklasistów z całego województwa wielkopolskiego, jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat negatywnych skutków palenia tytoniu, promowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie postaw asertywnych wobec osób palących papierosy. W tym roku zadaniem uczniów było stworzenie memu o tematyce antytytoniowej. Zdaniem komisji konkursowej najlepszy mem wykonała Joanna Wita i to jej praca będzie reprezentowała naszą szkołe w etapie powiatowym konkursu.
W środę 16 marca zorganizowano apele wychowawcze dla uczniów klas I-III. Podczas apelu pani Krystyna Biniaś zaprezentowała nowo zakupione książki i zachęciła dzieci do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej. Ponadto pani pedagog Izabela Wajske przekazała najważniejsze komunikaty samorządu uczniowskiego, dziękując i za razem zachęcając wszystkich do dalszej aktywności w ramach przedsięwzięć realizowanych przez samorząd. Na zakończenie pani wicedyrektor Agata Kulus wręczyła dyplomy i symboliczne nagrody uczniom biorącym udział w konkursie na „Najpiękniejszą ozdobę wielkanocną”.