W piątek 5 maja dzieci z klasy II f odwiedził strażak, pan Dariusz Łupicki - ojciec jednej z uczennic. Podczas spotkania zaprezentował strój strażaka oraz płetwonurka. Opowiedział o swojej pracy w oparciu o film edukacyjny. Pan Dariusz mówił o sposobach zapobiegania pożarom - zaprezentował czujnik dymu i dwutlenku węgla. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak działa gaśnica i w jaki sposób jej użyć. Strażak przypomniał zasady zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach oraz telefony alarmowe. Na zakończenie zaprezentował na fantomie i omówił uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy. Zdjęcia w galerii: Wizyta strażaka w klasie IIf
W piątek 29 kwietnia w naszej szkole świętowano 25-lecie nadania imienia Konstytucji 3 Maja. W pierwszej części uroczystości udział wzięli najmłodsi uczniowie, a w drugiej dzieci z klas IV-VI, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście, wśród nich Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, Zastępca Burmistrza Śmigla Marcin Jurga, Przewodniczacy Rady Miejskiej Wiesław Kasperski, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy Śmigiel oraz emerytowani dyrektorzy i nauczyciele śmigielskiej podstawówki.
W ramach obchodów 25-lecia nadania szkole imienia Konstytucji 3 Maja, w szkole zorganizowane zostały dwa konkursy plastyczne. Pierwszy, dla uczniów klas I-III ph. "Szkoła moich marzeń", w którym uczniowie mieli narysować jak wyobrażają sobie szkołę. Drugi, przeznaczony dla uczniów klas starszych ph. „…Jaki znak Twój? – Orzeł biały. …”. Tym razem uczniowie mieli wykonać wizerunek orła białego - klasy IV współczesnego, a klasy V-VI z czasów majowej konstytucji. Swoje prace uczniowie wykonywali w szkole na lekcjach plastyki. Z każdej klasy wybrane zostały trzy prace. Nagrodą w konkursach była prezentacja prac na terenie szkoły. Zdjęcia prac w galerii: Konkursy plastyczne z okazji święta szkoły - wystawa
We wtorek 26 kwietnia w naszej szkole rozbrzmiewała muzyka, a to za sprawą koncertu Tria "Złota trąbka" z Łodzi. Dzieci podczas występu miały okazję wysłuchać motywów muzycznych z ulubionych bajek w opracowaniu na trabkę i puzon z akompaniamentem klawiszy. Panowie zagrali również dla dzieci kilka żywiołowych melodii tanecznych z różnych zakątków świata. Wybrani uczniowie mogli spróbować swoich sił w grze na puzonie. Zdjecia w galerii: Koncert Tria "Złota trąbka"
Uczennica klasy V a Joanna Wita została laureatką powiatowego konkursu plastycznego "W trosce o nasze bezpieczeństwo" - zajęła I miejsce w II grupie wiekowej. Konkurs powiatowy jest częścią Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży. Rozdanie nagród odbyło się w środę, 20 kwietnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Nagrodę Joannie wręczył Starosta Kościański Bernard Turski. Praca naszej uczennicy będzie reprezentować powiat w etapie wojewódzkim.
18 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Kościanie po raz kolejny odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Złote Pióro Mistrza Ortografii dla klas II-III edukacji wczesnoszkolnej. W drodze eliminacji z każdej szkoły wyłoniono jednego ucznia z klasy II oraz trzech z klasy III, którzy zmagali się w finale. Łącznie w ostatnim etapie konkursu wzięło udział 68 uczniów z 17 szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Grobelny z klasy IIf, Michał Linka z IIId oraz Adam Kaźmierczak i Julia Olejnik z IIIb. Dwoje z nich - Mateusz i Adam - zdobyło wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami "Mistrza Ortografii" oraz upominkami.
W tegorocznym, jubileuszowym X Wojewódzkim Memoriale im. Andrzeja Grubby w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych drużyna ze Śmigla zajęła drugie miejsce. Zawody odbyły się 11 kwietnia w Krzyżu Wielkopolskim. Do rywalizacji stanęło 9 drużyn z Wielkopolski. W składzie reprezentującym Szkołę Podstawową w Śmiglu zagrali: Tomasz Krzykała, Eryk Grochowy, Bartosz Ludwiczak oraz Dawid Gbiorczyk. Tenisiści trenowali pod okiem Danuty Strzelczyk. Nasza drużyna reprezentować będzie województwo na zawodach ogólnopolskich, które odbędą się w czerwcu w Sopocie.
W dniu 7 kwietnia w Raszkowie rozegrano Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły była o krok od awansu do najlepszej czwórki, niestety minimalna porażka ze Szkoła Podstawową z Piły sprawiła, że nasze zawodniczki zagrały w meczu o 5 miejsce, które zakończyło się porażką 1-2 ze Stęszewem. Zajęcie VI miejsca jest i tak dużym sukcesem naszych dziewcząt.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Śmiglu: Agata Ambrowczyk, Malwina Stachowiak, Anna Szymańska, Weronika Targosz, Agata Berthold, Oliwia Bossy, Anna Strzelczyk, Natalia Szymanowska, Wiktoria Tajchert. Opiekun Ryszard Primel.
12 kwietnia 2016r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy historycznej dla uczniów z klas IV-VI pt. Wielkopolska kolebką państwa polskiego”. Celem konkursu było rozpowszechnienie wśród uczniów wiedzy o początkach państwa polskiego, a także zwrócenie uwagi na konsekwencje chrztu Polski, szczególnie w obszarze kultury, sztuki i obyczajów dla Polaków żyjących współcześnie. W konkursie I miejsce zajęła Maja Wielińska z klasy VIb, II miejsce zajął Olaf Janicki z klasy Vd, a III miejsce Aleksandra Zigler z klasy VIb.
W zwiazku z jubileuszem Chrztu Polski w kwietniu w holu naszej szkoły można podziwiać również najładniejsze prace uczniów z klas IV-VI tematycznie nawiazujące do wydarzeń sprzed 1050 lat. Celem wystawy przygotowanej przez p. M. Janowicz jest upamiętnienie rocznicy ważnego wydarzenia w historii Polski oraz uświadomienie uczniom ich tożsamości narodowej.
Uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI wzięli udział w konkursie historyczno-plastycznym nt. „Chrzest Polski 966-2016”. Konkurs ten organizowany był przez Poznańskie Towarzystwo Patriotyczne i objęty był honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora oświaty, Prezydenta Miasta Poznania oraz Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Głównym celem konkursu było uczczenie 1050 rocznicy chrztu Polski, przypomnienie uczniom przebiegu tych wydarzeń i uświadomienie wpływu chrztu na kształt współczesnych granic Polski.