W naszej szkole realizowano projekt edukacyjny "Szkoła wolna od dymu tytoniowego", w ramach którego wychowawcy klas I-VI oraz oddziałów "0" prowadzili z uczniami zajęcia profilaktyczno-edukacyjne. Głównym celem było m.in. uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia, uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe oraz uwrażliwienie ich na negatywne oddziaływanie dymu papierosowego, związane z biernym paleniem.
Wkrótce wiosna, a ostatnia wiadomość z życia klasy IIIb dotyczyła andrzejek. Czas się poprawić i opowiedzieć co dzieci od tamtej pory spotkało miłego.
27 lutego uczniowie klasy IVc i IVd wzięli udział w wycieczce do Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego w Henrykowie. Mieli tam okazję zapoznać się z budową i pracą w oczyszczalni oraz obejrzeć kolejne etapy oczyszczania ścieków. Uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych- obserwowali pod mikroskopem i poznawali "stworzonka", które występują w zanieczyszczeniach. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał upominek: czapkę przeciwsłoneczną i opaskę odblaskową z logo oczyszczalni.
Po raz kolejny nasza szkoła była gospodarzem gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W konkursie, który odbył się 1 marca br. udział wzięło 25 uczniów ze szkół: ze Śmigla, Starej Przysieki Drugiej, Starego Bojanowa, Bronikowa i Czacza. Naszą szkołę reprezentowali czwartoklasiści: Sebastian Serba, Wojciech Michalski i Ernest Łakomy.
W roku szkolnym 2012/2013 wdrażamy w pracy dydaktyczno-wychowawczej w czterech klasach pierwszych innowację pedagogiczną „Wykorzystanie koncepcji Planu Daltońskiego do stymulowania rozwoju odpowiedzialności, samodzielności i współpracy dzieci w wieku wczesnoszkolnym”.
Innowacja, zaplanowana na trzyletni okres nauki, realizowana jest zgodnie z rozporządzeniem MENiS z dnia 9 kwietnia 2002r. w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki (Dz.U. z 2002r. Nr56, poz506).
21 i 22 lutego br. odbyły się przesłuchania w Konkursie Piosenki. Jury w składzie Małgorzata Szymańska, Małgorzata Domagała i Iwona Włoch zadecydowało, że do koncertu finałowego, który odbędzie się 21 marca zakwalifikowały się następujące osoby:
- kl. I-II i "0"
Adam Andrynowski, Agata Frąckowiak, Emilia Gnacińska, Weronika Kozak, Nadia Olejnik i Krzysztof Omieczyński;
- kl. IV-VI
Martyna Biała, Sylwia Kurzawa, Martyna Maślanka, Ewa Przymus, Paulina Szczepaniak, Wiktoria Wielińska.
Zdjęcia z przesłuchań w galerii: Konkurs Piosenki 2013 - przesłuchania
W czwartek 21 lutego, zgodnie z tradycją naszej szkoły, odbył się Turniej mitologiczny. Piątoklasiści musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również zdolnościami sportowymi i plastycznymi. Każda klasa zaprezentowała postać jednego z bogów greckich oraz przedstawiła w formie komiksu treść wylosowanego wcześniej mitu. Ocenie podlegał również odpowiedni strój oraz sportowe zachowanie uczniów z poszczególnych klas. Po zaciekłej rywalizacji wyłoniono zwycięzców. I miejsce zajęła klasa Vd, drugie-klasa Vb i Ve, trzecie -klasa Vc, a czwarte-klasa Va.Puchar przechodni wręczyli uczniowie z klasy VIc, zeszłoroczni zwycięzcy turnieju.
Zobacz zdjęcia w galerii:Turniej mitologiczny 2013
Z okazji Walentynek samorząd uczniowski zorganizował Konkurs Plastyczny na Kartkę Walentynkową. W konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas 4-6. Oceny prac dokonała komisja, w skład której weszli uczniowie oraz nauczyciele. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 14 lutego br. Z prac konkursowych powstała wystawa. I miejsce zdobyła Milena Skórzewska z klasy Ve, II miejsce - Wiktoria Dolczewska z VId, a III miejsce - Blanka Kubera z VIb. Wyróżnienia otrzymały: Jagoda Matuszczak z Ve, Anna Kaczmarek z VIa, Monika Tomkowiak z VId.
Monika Kowalska i Damian Urbaniak z klasy IVd reprezentowali naszą szkołę w III Powiatowym Konkursie Matematycznym pn. ”Co dwie głowy, to nie jedna”. W zmaganiach wzięło udział 16 dwuosobowych drużyn ze szkół w Kościanie, Bieżyniu, Bronikowie, Czaczu, Czempiniu, Głuchowie, Jerce, Racocie, Starym Bojanowie, Starym Luboszu, Oborzyskach Starych, Starej Przysiece Drugiej i Śmiglu. Gospodarzem konkursu był kościański Zespół Szkół nr 4.
Stałym punktem corocznych imprez najmłodszych uczniów są przedstawienia dla najbliższych. Uroczystości związane ze Świętem Dziadków były pieczołowicie przygotowywane przez nauczycieli i rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych grup A i B. Programy artystyczne bawiły i cieszyły seniorów rodzin. „Herbatka u Dziadka” dostarczyła babciom i dziadkom wielu radości i wzruszeń. Dzieci w przepięknych strojach wcieliły się w role dziadków, bałwanków i zwierzątek. Na koniec z powagą wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty i zaprosiły najbliższych do stołów pełnych słodkości. To były bardzo udane popołudnia. Zobacz zdjęcia w galerii: Dzień Babci i Dziadka w zerówce
I.K.
foto: Ż. Szczepaniak, B. Firlej, Górniak