O starożytnej Grecji mówi się, że jest jedną z kolebek cywilizacji europejskiej. Starożytni Grecy ustalili kanon estetyki, piękna, literatury, architektury, rzeźby, który pozostaje aktualny do dziś. Myśl polityczna Hellady jest wzorcem dla dzisiejszych państw i ich instytucji. Ponadto ze starożytnej Grecji odziedziczyliśmy systemy filozoficzne, dzięki którym przez wieki rozwijała się nauka i sposób opisywania świata.
Jak wiele zawdzięczamy Hellenom nasi uczniowie dowiedzieli się na lekcjach języka polskiego, historii czy plastyki. 14 marca mieli okazję wykazać się znajomością tematu. Tego dnia w naszej szkole odbyły się „Igrzyska mitologiczne”. Uczestniczący w imprezie piątoklasiści przenieśli się w czasy starożytnych Greków i stanęli do turnieju mitologicznego.
W środę 15 marca odbyły się w Kościanie Powiatowe Mistrzostwa Piłki Siatkowej chłopców szkół podstawowych. Drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: Jakub Paul, Patryk Frąckowiak, Patryk Nyczka, Marcel Błażejak, Eryk Grochowy, Hubert Buchwald, Patryk Ratajczak, Dominik Łukaszewski i Kacper Szczerbal, zajęła drugie miejsce. Chłopcy pewnie wygrali po 2:0 z zespołami z Jerki i Racotu. Przegrali jedynie w tie-breaku z drużyną z ZS nr 4 z Kościana.
„Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…
wtedy proste – dziękujemy - zawiera wszystko co chcemy wyrazić”.
Serdecznie dziękujemy firmom:
· Euro-Comfort Sp. z o.o. Leszno
· Piekarnictwo i Cukiernictwo Danuta Grygier
· Sklep spożywczo-przemysłowy ul. Leśna Nietążkowo
za ufundowanie nagród.
Dzięki Państwa uprzejmości możliwe było nagrodzenie dzieci, które z dobrego serca szyły lalki, by pomóc chorej dziewczynce.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowe w Śmiglu
Zachecamy uczniów klas piątych do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem "Palić, nie palić - oto jest pytania?". Zadaniem konkursowym jest przygotowanie rebusu, którego rozwiązaniem będzie hasło o tematyce promującej niepalenie Szczegóły poniżej.
Dwa poniedziałkowe popołudnia trwały przesłuchania uczestników szkolnego Konkursu Piosenki. Ponad 50 dzieci prezentowało swoje umiejętności wokalne w dwóch kategoriach - klasy IV-VI oraz klasy I-III i "0". Z każdej grupy wyłoniono siedmioro dzieci, które będą brały udział w walce o miejsca na podium i możliwość zaprezentowania się przed społecznością szkolną. Zdjęcia w galerii: Konkurs Piosenki 2017 - przesłuchania
Do drugiego etapu zakwalifikowali się:
klasy I-III i "0": Maria Stachowska, Malwina Wolsztyńska, Aleksandra Cieśla, Lena Domagała, Zofia Chudak, Lena Łupicka, Wiktoria Stróżak.
klasy IV-VI: Julia Siejak, Weronika Szłapka, Marta Szczepaniak, Monika Stachowiak, Natalia Spławska, Adam Andrynowski, Agata Frąckowiak.
Etap drugi odbędzie się w czwartek 16 marca o godz. 11:45.
W piątek 10 marca 2017 roku dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w kampanii edukacyjnej ,,Przedszkolaki z Segregolandii". Warsztaty prowadziła pani Joanna Orzechowska z Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. W trakcie zajęć dzieci ćwiczyły segregowanie śmieci. Na zakończenie otrzymały upominki.
Polskie Stowarzyszenie Dalton ogłosiło dzień 17 marca 2017 roku dniem otwartym placówek daltońskich. Nasza szkoła będąc od 2015 roku certyfikowaną placówką daltońską włączy się w tę akcję. W tym dniu od godziny 8:00 do 10:00 zapraszamy zainteresowanych nauczycieli do wizyty w naszej szkole (po wcześniejszym zgłoszeniu).
Kolejny raz bardzo chętnie będziemy dzielić się swoimi doświadczeniami i promować Plan Daltoński. Klasy pracujące według tej koncepcji odwiedzały już nauczycielki z Poznania, Pudliszek i Lubonia. Mamy nadzieję, że spotkanie w naszej szkole zaowocuje zainteresowaniem pedagogiką daltońską nauczycieli innych szkół.
„Człowiek jest dobry nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi...”
Jan Paweł II
Serdecznie dziękujemy dzieciom, rodzicom i nauczycielom za aktywne włączenie się w akcję "Szyjemy lalki dla Elizy Banickiej". Podczas kiermaszu, który odbył się w poniedziałek 6 marca ze sprzedaży ponad 300 lalek zebraliśmy 1874,13zł. Pieniądze zostaną przekazane Elizie.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy szyli lalki, a w szczególności klasie IIIa, która uszyła ich najwięcej (drugie miejsce zajęła klasa IIId, a trzecie klasa IIf).
Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Nasza szkoła od stycznia 2017 roku bierze udział w ogólnopolskim projekcie Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa, który jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania "Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia".
Dnia 28 lutego czworo uczniów naszej szkoły - Natalia Napierała, Jeremiasz Marciniak z klas piątych oraz Maria Borowiak i Olaf Janicki z klas szóstych, wzięło udział w V Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego „How do you spell it?”, który odbywał się w Zespole Szkół nr 3 w Kościanie. W obu kategoriach wiekowych uczestniczyło 37 uczniów. Zadaniem uczniów było opanowanie pisowni wyrażeń i zdań w języku angielskim z otrzymanego zakresu. Wyróżnienie w kategorii szóstoklasistów otrzymał Olaf Janicki. Należy nadmienić, iż w ubiegłym roku Olaf został wyróżniony w kategorii piątoklasistów. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 7 marca o godz. 13.00 w ZS nr 3 w Kościanie.