„Nikt nie jest aż tak biedny, aby nie mieć nic do dania…
Dawaj to, co masz: dla niektórych może to być więcej, niż myślisz.
(H. W. Longfellow)
Zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę materiałów opatrunkowych w ramach akcji ”Opatrunek na ratunek” prowadzonej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Zbieraliśmy bandaże, plastry, igły, strzykawki dla szpitali misyjnych w Afryce. Z naszych darów skorzystają szczególnie dzieci, które żyjąc w surowych warunkach, często ulegają wypadkom, poparzeniom lub skaleczeniom oraz ludzie najbiedniejsi, których nie stać na wizytę w państwowych szpitalach. Dzięki „wielkim sercom” i empatii naszych małych i dużych uczniów udało nam się zebrać aż trzy kartony potrzebnych materiałów opatrunkowych, które 28 grudnia zostały przekazane fundacji. Pamiętajmy, że największą nagrodą jest świadomość, że gdzieś, choćby nawet w najdalszym krańcu świata żyje osoba, której mogliśmy pomóc. Dziękujemy! (ES)
Ostatni dzień nauki przed świętami Bożego Narodzenia nie był zwyczajny. W powietrzu unosił się zapach choinek i świątecznych ciast. Na korytarzach słychać było nieustające życzenia, a rozlegający się dźwięk dzwonka kojarzył się tym razem z postacią w czerwonym płaszczu. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim. Najpierw w pięknie udekorowanych salach odbyły się klasowe wieczerze. Potem członkowie społeczności szkolnej zgromadzili się w auli, by obejrzeć montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów z kl. VIId, IIc i b. Między kolejnymi tekstami poetyckimi ukazującymi istotę świąt Bożego Narodzenia, zabrzmiały piękne kolędy i piosenki świąteczne. Nie zabrakło też życzeń od dyrekcji szkoły.
W naszej szkole w grudniu przeprowadzono akcję pn. „Piernikowy zawrót głowy”. Dochód ze sprzedaży pierników przeznaczono na pomoc Elizie.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śmiglu wraz z społecznością szkolną dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję „Piernikowy zawrót głowy”.
Dzięki Państwu mogliśmy pomóc Elizie.
W ramach akcji przeprowadzono konkurs. Jego wyniki są następujące:
Ośmioro uczniów uczestniczących w zajęciach świetlicowych udało się we wtorek, 12 grudnia do Urzędu Miejskiego w Śmiglu, w celu złożenia pani burmistrz i pracownikom urzędu życzeń świątecznych od społeczności naszej szkoły. W darze zanieśli symbole świąteczne, choinkę i anioła, wykonane przez uczniów, orzechy, a także pierniki upieczone przez panie pracujące w świetlicy. Na koniec składając życzenia, uczniowie podzielili się z panią burmistrz opłatkiem. Kolędnicy otrzymali w prezencie słodycze.
Przez cały tydzień trwał w świetlicy szkolnej konkurs plastyczno – techniczny dla uczniów pt.: „Kartka bożonarodzeniowa”. Uczestnicy podczas wykonywania dzieł mogli korzystać z różnego typu materiałów. Liczył się pomysł oraz staranność wykonania pracy. Komisja konkursowa w składzie: p.Olga Konys, p.Małgorzata Szymańska, p.Krystyna Biniaś oraz przedstawiciele SU, Paulina Krzyślak i Jakub Kojder, dokonała oceny 58 prac.
W czwartek 14 grudnia w Kościańskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa". Spośród 325 prac, dostarczonych z całego powiatu, wybrano najlepsze. W gronie nagrodzonych znalazły się dzieci z naszej szkoły. W kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymała Julia Skrzypczak z klasy IIIg. W gronie uczniów klas IV-VI miejsce II zdobyła Weronika Mikołajczak z klasy Va, a miejsce III - Igor Fortuniak z klasy Va. Gratulujemy!
Galeria: Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe - podsumowanie konkursu
W poniedziałek, 5 grudnia grupa wolontariuszek z naszej szkoły, uczestnicząca w projekcie „SLOW - Potęga Partycypacji” wzięła udział w gali podsumowującej, która odbyła w Lesznie. W ramach projektu dziewczyny pod wodzą liderki Joanny Janowicz (absolwentki naszej szkoły) zorganizowały grę miejską pt. „Poczuj smak przygody”.
Cztery uczennice naszej szkoły: Martyna Maślanka, Aleksandra Panasiuk, Maria Karolczak i Paulina Michałowska uczestniczyły w programie „Trauma i Duma", który realizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Jego celem była aktywizacja młodych ludzi poprzez edukację w zakresie teatru, filmu, reportażu radiowego oraz wiedzy archiwizacyjnej. Przedsięwzięcie polegało na realizowaniu serii bezpłatnych warsztatów, podczas których młodzież próbowała odnaleźć i udokumentować historię, wydarzenie, postać, która jest ważna dla społeczności lokalnej. Warsztaty z zakresu edukacji filmowej, radiowej i teatralnej oraz aktywizacji społeczno-kulturalnej młodzieży odbywały się w Lesznie i Świętochłowicach od września do listopada 2017r. Na końcu listopada w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbyło się podsumowanie programu „Trauma i duma” prowadzonego przez NCK. Grupy z Leszna i Świętochłowic zaprezentowały efekty swojej pracy.
Uczennice naszej szkoły przystąpiły do programu z inicjatywy doradcy zawodowego p. Izabelli Szablewskiej.(IS)
6 grudnia naszą szkołę odwiedził jej absolwent – Bogusz Kulus – pasjonat geologii, laureat wielu konkursów geologicznych, uczący się obecnie w liceum w Kościanie. Opowiadał uczniom klas trzecich m. in. o eksplozjach polskich wulkanów na Dolnym Śląsku, wnętrzu Ziemi, wielkich prehistorycznych stworzeniach oraz przeszłości naszej okolicy, którą w odległych czasach zajmowało… morze. Trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć niezwykłe skamieniałości i minerały oraz przenieść się w wyobraźni do złoża soli – kilometr pod powierzchnię Ziemi. Uczniowie brali aktywny udział w prowadzonym eksperymencie, ucząc się samodzielnego rozpoznawania skał i wykazali duże zainteresowanie tematem.