Ponad stu uczniów wzięło udział w etapie szkolnym XVIII Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w czwartek, 1 lutego br. Chłopcy i dziewczęta z klas IV – VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum pisali dyktanda, w którym musieli wykazać się znajomością reguł ortograficznych i interpunkcyjnych. W zmaganiach z trudną dziedziną gramatyki języka polskiego, jaką dla wielu jest ortografia, sukces odnieśli: w kategorii klas IV – VI – Maja Han, Joanna Nowacka i Anna Nowak; w kategorii klas VII SP i gimnazjum – Paulina Cichoszewska, Igor Sołtysiak, Aldona Kotecka. Uczniowie wezmą udział w finale konkursu, którego gospodarzem jest w tym roku nasza szkoła. Gratulujemy laureatom i życzymy połamania piór w kolejnym etapie!
1 lutego dzieci z gr. „0” C miały przyjemność gościć w murach szkoły ukochane babcie i dziadków. Było to wyjątkowe popołudnie. Przedszkolaki po wielu dniach prób pięknie wystąpiły na scenie śpiewając piosenki i recytując wiersze. Rewelacyjnie wcieliły się w rolę małych aktorów, tancerzy i muzyków, dostarczając tym samym wielu pozytywnych przeżyć swoim Dziadkom. Zdjęcia w galerii: Dzień Babci i Dziadka w grupie 0C
Pod koniec stycznia uczniowie klas IIc i IId gimnazjum uczestniczyli w lekcji podsumowującej cykl zajęć poświęconych tekstowi „Dziadów cz. II”. Drugoklasiści mieli za zadanie przygotować w grupach wybrany fragment utworu Adama Mickiewicza i zaprezentować go na klasowej scenie. Za sprawą umiejętności aktorskich, rekwizytów i kostiumów gimnazjalistów sala stała się na 45 minut miejscem rodem z dramatu wieszcza. Młodzież nie tylko świetnie się na lekcji bawiła, ale też poznała pradawne, słowiańskie obrzędy oraz wymowę moralną dzieła. (r)
Galeria \"Dziady\" w wykonaniu uczniów
Troje uczniów z klasy IIb: Dominika Nowak, Kajetan Spychała i Stanisław Świdziński realizowało projekt pt. „Wieszcz na naszej ziemi? Podróże Mickiewicza po Wielkopolsce.” W trakcie prac poznawali ciekawostki z życia wieszcza, a także wykonywali prezentację i mapę miejsc w Wielkopolsce, w których przebywał autor m.in. „Pana Tadeusza”. Publiczna prezentacja projektu odbyła się na lekcji języka polskiego w klasie IIIb gimnazjum. Podczas niej pokazali, że ślady Adama Mickiewicza odnajdziemy również na Ziemi Kościańskiej.
W pierwszym półroczu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych z chemii. Przedsięwzięcie miało na celu rozwijanie zainteresowań młodzieży tą dziedziną nauki. Podczas zajęć uczniowie wykonywali wiele doświadczeń, posługiwali się specjalistyczną aparaturą. Wszyscy mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu oznaczania pH roztworu, rozdzielania wody i oleju metodą mechaniczną (za pomocą biurety), czy wyhodowania smoka z cukru i sody oczyszczonej.
Od 19 do 20 stycznia br. na terenie naszej szkoły odbyła akcja charytatywna „Słoneczka dla Zosi”, której celem było zebranie środków na leczenie Zosi Kurpisz, uczennicy klasy IV. W piątek przeprowadzono zbiórkę publiczną przed szkołą, a na jej terenie miał miejsce koncert charytatywny dla społeczności uczniowskiej. 20 stycznia w średniej sali gimnastycznej odbyła się natomiast impreza charytatywna, w którą zaangażowało się bardzo dużo osób oraz firm, nie tylko z gminy Śmigiel. Była kawiarenka, sprzedaż podarowanych nam rzeczy, kącik zabaw dla najmłodszych, sala „dziecięcych przyjemności” , kącik rękodzieła, który przygotowała grupa mam z klasy Zosi oraz licytacja, na którą fanty podarowały życzliwe osoby, instytucje oraz firmy. Ofiarność ludzi w trakcie organizacji koncertu oraz podczas jego trwania przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Inga” informujemy, że w ramach zbiórki publicznej na rzecz Zosi Kurpisz (nr zbiórki 2018/263/0R), którą prowadziło stowarzyszenie we współpracy z naszą szkołą, w terminie od 19 do 31 stycznia 2018r., zebrano kwotę 22 023,45 zł i 14 euro. Cała kwota została przeznaczona na leczenie i rehabilitację Zosi.
(IS)
Galeria Koncert charytatywny \"Słoneczka dla Zosi\" część 1 Koncert charytatywny \"Słoneczka dla Zosi\" część 2
15 stycznia grupy przedszkolne 0a i 0b wyjechały na wycieczkę do sali zabaw WMB do Leszna. Wycieczka była nagrodą za zdobycie czołowych miejsc w konkursie "Piernikowy zawrót głowy". Na dzieci czekało wiele atrakcji: konkursy zręcznościowe, zabawy z przebieraniem oraz prace plastyczne o tematyce zimowej. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie.
W piątek 12 stycznia odbył się Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów ośmioletnich szkół podstawowych. W konkursowych zmaganiach udział wzięło dziesięcioro uczniów. Wyniki konkursu.
W czwartek 11 stycznia odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla uczniów ośmioletnich szkół podstawowych. W konkursowych zmaganiach udział wzięło pięcioro uczniów. Wyniki konkursu.
W środę 10 stycznia odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów ośmioletnich szkół podstawowych. W konkursowych zmaganiach udział wzięło dziesięcioro uczniów. Wyniki konkursu.