W naszej szkole podsumowano program zachęcający do zdrowego odżywiania się. Klasa I d i III d, pod opieką p. H. Mielcarek i p. A. Smelkowskiej, przygotowały apel dla uczniów klas I-III . W zabawny sposób występujący przybliżyli kolegomankom korzyści wynikające ze zdrowego trybu życia. Wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Owoce i warzywa w szkole”, organizowanym przez p. R. Kamieniarz i p. R. Dekiert. W najmłodszej grupie I miejsce zajął Igor Skrzydlewski z Ie, drugie - Anita Orłowska z Ia, a trzecie - Martyna Ajchler z Id. W gronie klas II pierwszą lokatę zdobyła Gabriela Kaczmarek z IIa, drugą - Tadeusz Zimniak z II b, trzecią - Aleks Frąckowiak z IIb. W najstarszej grupie I miejsce zajęła Alicja Primel z III g, drugie - Adrian Leśniczak z III a, trzecie – Fabian Jankowski z III f. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Uczennica klasy Vd Maria Franek zajęła I miejsce w etapie powiatowym konkursu pn. "Palić, nie palić - oto jest pytanie?". Tegorocznym zadaniem było zrobienie gry planszowej o tematyce antynikotynowej. Praca Marysi będzie reprezentować powiat kościański w etapie wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
11 maja nasze przedszkolaki i uczniowie klas I-III wzięli udział w korowodzie bajkowych postaci zorganizowanym w ramach imprezy edukacyjno - integracyjnej „W krainie baśni i bajek”. Po przybyciu na teren przy Centrum Kultury podsumowano konkurs plastyczny pt. „W świecie magicznych stworzeń”, na który wpłynęły 352 prace plastyczne. Dzieci nagrodzono w 4 kategoriach wiekowych. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Kwiecień i maj to czas, kiedy uczniowie pod opieką nauczycieli wyjeżdżają na wycieczki turystyczno-krajoznawcze. W trakcie podróży odwiedzają różne zakątki Polski. Jedni udali się na północ, by poznać uroki Torunia oraz Warszawy. Jeszcze inni przemierzali górskie szlaki, zwiedzali Pragę oraz Skalne Miasto.
W środę 9 maja obchodzono w Kościanie Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursów plastycznego i literackiego pod hasłem „Misja-Integracja”. W konkursie plastycznym w kategorii klas I-III szkoły podstawowej wyróżnienia otrzymało dwoje śmigielskich trzecioklasistów: Julia Skrzypczak i Przemysław Kupka. W drugich zmaganiach (adresowanych do gimnazjalistów i uczniów kl. VII) uczennice naszej szkoły zajęły dwa miejsca na podium. I miejsce w konkursie na esej zdobyła Magdalena Kasprzyk, a trzecie – Katarzyna Kubiak. Gratulujemy nagrodzonym!
We wtorek, 7 maja, kilka dni po 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obchodziliśmy Święto Szkoły. Członkowie społeczności szkolnej zgromadzili się w auli szkolnej. Po mini wykładzie nt. znaczenia konstytucji przyszedł czas na wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego. Potem uczniowie klasy IIIb gimnazjum pod kierunkiem p. Moniki Janowicz i p.Krzysztofa Chudaka przypomnieli nam, jakie znaczenie miała „majowa” konstytucja w dziejach ojczyzny i w jakim trudnym czasie była uchwalona.
Galeria: Święto Szkoły - apel okolicznościowy.
25 kwietnia br. na terenie naszej szkoły odbyła się „Gala Wolontariusza" - uroczystość adresowana do wolontariuszy z gminy Śmigiel. Podczas imprezy podsumowano działania wolontariackie, jakie miały miejsce na terenie gminy w 2017roku. W uroczystości, która składała się z dwóch części, uczestniczyło ponad 200 osób, w tym uczniowie naszej szkoły działający w Szkolnym Klubie Wolontariusza. Najpierw wolontariusze ze szkół oraz grup nieformalnych uczestniczyli w zabawie integracyjnej, której celem było poznanie się, dobra zabawa oraz wymiana doświadczeń. W części oficjalnej, z udziałem zaproszonych gości, wręczono statuetki „Wolontariusza roku 2017” oraz złożono podziękowania za opiekę nad grupą wolontariacką, koordynowanie ich działań, motywowanie do pracy społecznej i poświęcony czas otrzymały panie Izabella Szablewska i Aleksandra Adamek. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „INGA” w ramach projektu „Barwy wolontariatu”, współfinansowanego przez gminę Śmigiel oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Śmiglu. Partnerem przedsięwzięcia była nasza szkoła.
Galeria Gala wolontariatu
24 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Racocie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kościańskiego w „Grach i Zabawach Ruchowych” klas I-III. Do rywalizacji przystąpiło 5 zespołów w każdej grupie wiekowej wyłonionych z wcześniejszych eliminacji. Bardzo dobrze w tych zawodach spisali się nasi uczniowie. Reprezentanci klasy II b zajęli I miejsce, a uczniowie klasy III g wywalczyli brązowe medale. Klasa I a zajęła miejsce piąte. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sportowych sukcesów.
W kwietniu dzieci z oddziałów przedszkolnych przystąpiły do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, w ramach którego prowadzono zajęcia o tematyce ekologicznej. Dzieci wraz z Kubusiem dowiadywały się, w jaki sposób należy troszczyć się o środowisko naturalne. 23 kwietnia w naszej szkole dla przedszkolaków odbyło się podsumowanie programu oraz uroczystość z okazji Światowego Dnia Ziemi. Z tej okazji dzieci z grupy „0” C wystąpiły dla swoich kolegów i koleżanek w krótkim przedstawieniu ekologicznym – pantomimie muzycznej. Przedszkolaki z wszystkich grup zaprezentowały przygotowane wspólnie transparenty z hasłami dot. konieczności dbania o naszą planetę. Na koniec pan dyrektor odczytał list od „Ziemi” zaadresowany do wszystkich przedszkolaków oraz wspólnie z dziećmi posadził drzewo z przesłaniem, aby zawsze pamiętać jak ważną w życiu każdego człowieka jest przyroda. Uroczystość ta niewątpliwie wpłynęła na kształtowanie proekologicznych postaw wśród najmłodszych oraz dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń.
Galeria: „Kubusiowi Przyjaciele Natury” - podsumowanie projektu
JS
W ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych odbyły się mistrzostwa Polski juniorów w szachach. W turnieju brały udział dzieci z wszystkich województw łącznie 52 zawodników. W gronie reprezentantów Wielkopolski znalazła się uczennica naszej szkoły Julia Wieczorek. Turniej był rozgrywany przez siedem dni w Sypniewie k/Jastrowia.